Zarząd koła Macierzy

Uczestniczki złożyły minimalną opłatę po zl 20. Resztę kosztów ma sfinansować Zarząd Koła Macierzy, mamy jednakowoż niezłomną nadzieję, że przyjdzie nam z pomocą Śl. Izba Rolnicza, uwzględniwszy nasze ciężkie warunki bytowe.

Na zakończeniu kursu prezes Kola ks. proboszcz Grim serdecznie dziękował Zarządowi za starania około kursu, zaś imieniem kursistek dziękowała Sikorówna Marja, poczem uczestniczki przyjmowały cały Zarząd Koła popisowym obiadem. Wszyscy uczestnicy byli mile zdziwieni pomysłową dekoracją stołu, wykwintnością podanych potraw i napojów oraz odpowiednią obsługą. Milo było patrzeć na grono urodziwych góralek, których ojcowie zrozumieli ducha czasu i umożliwili córkom praktyczne przygotowanie się do przyszłego stanu gospodyni domu.

Przy kieliszku wina, domowego wyrobu, również przez kurs przygotowanego, wywiązała się pogadanka końcowa, w której brali udział p. radca Małysz, p. kier. Urbaczka i p. Jerzy Probosz. Uczestniczki demonstrowały torty i ciastka, mogące zadowolić wykwintnego smakosza.

Ogólnie nie szczędzon pochwał p. naucz. Bujasównej, która zdołała w przeciągu krótkiego czasu przerobić tak wiele materjału, a zadowolone twarzyczkiuczestniczek świadczyły o wdzięczności dla kierowników i organizatorów kursu.

Szczególnie teraz wobec przekształcania się Istebnej w wielkie letnisko jest wprost piekącą koniecznością przygotowanie dziewcząt naszych do wzorowego prowadzenia gospodarstwa domowego, no i dodać też należy, że często przez żołądek przemawia się do serca, też życzyć należy Zarządowi Koła Macierzy, by godnie zaczętą pracę dalej prowadził i by w roku przyszłym zapisało się więcej uczestniczek oraz by władze przyszły tak potrzebnej szkole z wydatniejszą pomocą. — Chłop z pod Ganczarki. — (Budowa szkoły.)

Przed paru dniami bawiła u nas komisja w celu wyszukania miejsca pod budowę nowej, 10-klasowej szkoły. Za najodpowiedniejsze miejsce uznano pole koło „Dzielca”.

Post a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.